وبلاگ

آیا کودک من افسرده شده است؟؟؟

dep1

افسردگی معمولا یکی از مشکلات دوران جوانی و بزرگسالی شمرده می شود ، اما می تواند یکی از مسائل مهم در کودکان نیز باشد که تشخیص آن در این سنین بسیار سخت است ، اگرچه وقوع افسردگی به معنای واقعی خود در کودکان معمول نیست اما حدود ۲ درصد از کودکانی که در سن مدرسه هستند دچار این مشکل می شوند.

اینکه تشخیص دهیم افسردگی از چندین عامل مختلف تشکیل می شود بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از اوقات بچه ها به دلیل استرس های روزانه ، یک بیماری شدید یا فوت یکی از عزیزان یا هم کلاسی ها دچار افسردگی می شوند مخصوصا اگر بسیاری از این اتفاقات در مدت زمانی کوتاه به صورت مکرر تکرار شوند .

عدم موفقیت از نظر علمی و اجتماعی در مدرسه ، اختلال در یادگیری درس ها ، تفاوت نحوه نگرش و علایقشان با دیگران ، درگیری و گفتگو های مکرر در منزل که بین والدین صورت می گیرد یا تصمیم به طلاق توسط والدین از دیگر دلایل ایجاد افسردگی در کودکان خواهد بود. این اتفاقات در همه کودکان باعث افسردگی نمی شود اما شناسایی علائم و نشانه های آن بسیار اهمیت دارد ، افسردگی در بیشتر موارد در ۳ ماه تا ۱ سال قابل درمان خواهد بود.

شناختن علائم افسردگی کمک بسیاری به والدین جهت برداشت درست از رفتار کودکشان خواهد کرد. بسیاری از کودکان از طریق کشیدن نقاشی و نوشتن داستان و شعر حالات روحی و درونی خود را بیان می کنند که راهی مناسب برای تشخیص افسردگی توسط والدین می باشد ، علائم ابتلا به افسردگی را می توان به صورت زیر بیان کرد:

مشکلات در به خواب رفتن و استراحت کردن ، مشکل در تمرکز کردن و کم انرژی بودن ، بیماری های مکرر جسمی مانند سر درد و دل درد ، خستگی زیاد و از دست دادن علاقه و شوق برای انجام فعالیت های روزانه و معاشرت با دوستان ، افت شدید تحصیلی و ممانعت از رفتن به مدرسه ، تغییرات در عادت های غذایی ، عصبانیت ، تحریک پذیری بالا ، ناراحتی ، گریه یا تغییرات خلق وخو ، حس بی ارزش بودن و عزت نفس کم و تلاش برای فرار از خانه

 

راه حل چیست؟؟؟

در مواجه با این مسئله باید محیطی مناسب را فراهم کنید تا کودک به راحتی بتواند در مورد خودش صحبت کند ، امکان صحبت کردن و ارتباط با افرادی مانند برادر و خواهر ، عمو و خاله و عمه و دیگر اعضای خانواده که اعتماد بیشتری به آن ها دارد را فراهم آورید . اما اگر شرایط کودک شما بسیار پیچیده تر است ، روان درمانی یا بحث درمانی نزد یک روانشناس یا روانپزشک کمک بزرگی به حل مشکلات کودک خواهد کرد.

 

ترجمه : نشر زنبور

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>