وبلاگ

بازی های کامپیوتری و تاثیرآنها در رشد و پیشرفت کودکان

3333

بازی های کامپیوتری مورد تایید پدر و مادر که به صورت زمان بندی شده در اختیار کودک قرار می گیرند کمک بسیاری به پیشرفت کودک در تحصیل و اجتماع خواهد کرد .در ذیل دلایل و چگونگی این رشد و پیشرفت را بررسی خواهیم کرد.

 

چرا  بازی های کامپیوتری برای کودکان مفید هستند؟

به عنوان پدر و مادر ، در مقایسه با محاسن بازی های کامپیوتری، ما توجه بیشتری نسبت به مضرات آنها داریم ،در صورتی که این بازی ها بخشی از دوران کودکی فرزندمان را تشکیل می دهند. اگر بدانید که چه نکاتی را در انتخاب بازی رعایت کنید، می توانید کمک شایانی به رشد مهارت های کودک خود کنید ، انتخاب درست بازی های مناسب می تواند اوقات فراغت شاد و مفرحی برای کودک شما بوجود آورد ، مکمل شدن بازی های کامپیوتری با نحوه تدریس آموزگاران کمک بزرگی به درک مطالب درسی توسط کودکان خواهد کرد.

 

بازی های کامپیوتری روش های حل مسئله و خلاقیت را به کودکان آموزش خواهد داد

بازی های کامپیوتری در رشد مغز  و هوش کودکان موثر هستند . بازی هایی که ذهن و فکر کودک را از طریق جستجو ، ایجاد تغییرات در محیط بازی، تقابل با موانع و پیدا کردن راه حل مناسب برای پیشروی در بازی درگیر می کنند درآموزش تصمیم گیری و به کار بردن خلاقیت کودک نقش به سزایی خواهد گذاشت.

 

بازی های کامپیوتری در علاقمند شدن کودک به آشنایی با تاریخ و فرهنگ ها موثر خواهد بود

محتوای برخی از این بازی ها می تواند مشوق کودک به تحقیق و خواندن مطالب جالب در زمینه های تاریخی ، جغرافیا و فرهنگ و سنت ها باشد ، در این بازی ها کودک امکان طراحی و تغییر نقشه و محیط بازی راخواهد داشت که تجربه ای شاد و مفرح برای او به همراه دارد و به رشد مهارت های خلاقانه او کمک بزرگی خواهد کرد.

 

با کمک بازی های کامپیوتری دوستان جدید پیدا کنید

در مقایسه با والدین ، کودکان بازی های کامپیوتری را فعالیتی اجتماعی می دانند .بازی ها زمینه ای را برای کودکان فراهم می کنند تا با دیگر هم سن و سالان خودشان ارتباط برقرار کرده و زمانی را صرف بحث و گفتگو پیرامون آن کنند، تحقیقات نشان داده کودکانی که ناتوانی های خفیف یادگیری دارند ، پیدا کردن دوست جدید را عامل بازی کردن خود عنوان کرده اند.

 

بازی های کامپیوتری کودک را تشویق به ورزش می کند

کودکانی که به بازی های کامپیوتری ورزشی علاقه مند هستند ، مدام در مورد تجربه های خود در آن بازی صحبت کرده و آن ها را در محیط بیرون هم انجام میدهند ، برخی پس از انجام یک بازی خاص علاقه مند به یک رشته ورزشی شده و سمت آن می روند . تحقیقات نشان داده که اگر روی رشته ورزشی مورد علاقه کودک سرمایه گذاری شود تاثیرات بسیار خوبی را در آینده برایش به همراه خواهد داشت.

 

بازی های کامپیوتری حس رقابت را بین کودکان ایجاد می کند

حس رقابت بین کودکان طبیعی و بسیار مفید است ، “من دوست دارم که با دیگران رقابت کنم و برنده شوم”.این حس یکی از شایع ترین دلایلی است که کودکان را سمت بازی های کامپیوتری می کشاند . بازی ها محل امنی برای کودکانی که خواستار رقابت هستند را ایجاد کرده و می توانند به کودکانی که توانایی مناسبی در ورزش کردن و رقابت در محیط بیرون را ندارند کمک کند.

 

بازی های کامپیوتری رهبری کردن را به کودکان می آموزد

وقتی کودکان به صورت گروهی بازی می کنند بسته به اینکه چه کسی در این بازی ماهر تر است معمولا رهبری را انتخاب کرده و دیگران می توانند نظرات او را دنبال کنند. وقتی کودکی توانایی رهبری کردن ، متقاعد کردن چند نفر و ایجادانگیزه در آن ها را داشته باشد می تواند درآینده بسیار موفق باشد و گروه تحت پوشش خود را برنده سازد.

 

بازی های کامپیوتری رابطه والدین و فرزندان را تقویت می کند

بازی های جذاب فرصتی را فراهم میکنند تا والدین و فرزندان در کنار یکدیگر رقابتی سالم را تجربه کرده و اوقات خوبی را سپری کنند ، این در کنار هم بودن باعث می شود کودک علاوه بر بازی با والدین تشویق به بیان مشکلات و دل مشغولی های خود شود.

 

ترجمه : نشر زنبور

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>