وبلاگ

کتاب خواندن چه فوایدی دارد

170881848-56a140445f9b58b7d0bd74ef

انسان‌ها از کتاب خواندن هدف‌های مختلفی دارند عده‌ای به‌خاطر تحصیل یا به‌خاطر شغل و یا به‌عنوان گذراندن وقت این کار را انجام می‌دهند، ولی در حقیقت مطالعه کتاب از کارهایی است که منفعت‌های بسیاری برای سلامتی دارد. اگه کار روزمره‌ی شما کتاب خواندن نیست حداقل به‌عنوان گذران وقت از آن استفاده کنید، مثلاً همان‌طوری‌که تلویزیون می‌بینید و به فیلم نگاه می‌کنید، قسمتی از وقت خود را نیز به کتاب اختصاص بدهید. آن‌هایی که عاشق کتاب هستند سعی می‌کنند با بقیه آدم‌ها اتصال کتابی پیدا کنند، مثلاً به دیگران کتاب توصیه کنند؛ و اغلب هم از کتابخانه‌ی خودشان، کتاب قرض می‌دهند. طبیعی هم هست که وقتی موضوعی باعث حس خوبی در شما می‌شود، بخواهید این حس خوب را به دیگران انتقال دهید و آن‌ها را در خوشی‌تان شریک کنید.

در این مطلب می‌خواهیم که شما را با فواید کتاب خواندن آشنا کنیم تا شاید برای مطالعه بیشتر تشویق شوید. اگر چه کتاب خواندن فوایدی بیش از آنچه ما در اینجا بدان اشاره کرده‌ایم، دارد اما موارد نام برده شده مهم‌ترین فواید آن می‌باشند. اگر شما هم می‌خواهید که با فواید بیشتر کتاب خواندن آشنا شوید، با ما همراه باشید.

توانایی کلامی را افزایش می‌دهد.

افرادی که کتاب می‌خوانند، دامنه‌ی لغات بالاتری نسبت به آن‌ها که سمت کتاب هم نمی‌روند، دارند. این افراد بهتر می‌توانند احساسات خود را بیان کنند و منظور خود را به طرف مقابل‌شان برسانند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که افراد کتاب‌خوان موفق‌تر از دیگران چه در صحبت‌کردن و چه در فعالیت‌های دیگر زندگی روزمره‌شان هستند.

 

تمرکز را بالا می‌برد

برعکس پست‌های بلاگ‌ها و مقالات موجود در اینترنت، کتاب‌خواندن تمرکز بالایی می‌خواهد. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد که ساعت‌ها بنشینید و کتاب‌تان را به دست بگیرید و بخوانید؛ اما پس از مدتی این کار برایتان لذت‌بخش خواهد شد و به شما آرامش می‌دهد. کتاب می‌تواند شما را از جهان واقعی و بیرونی‌تان جدا کند و در جهان خیالی دیگری فرو برد که همین کار موجب بالا بردن تمرکزتان می‌شود.

 

با هنر و جهان اطراف بیشتر آشنا می‌شوید

تحقیقی نشان داده که افراد کتاب‌خوان، به‌مراتب تمایل بیشتری به بازدید از موزه‌ها و شرکت در کنسرت‌ها دارند. آن‌ها همچنین سه برابر افرادی که هیچ کتابی نمی‌خوانند، داوطلب کمک به خیریه‌ها هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که افراد کتاب‌خوان نسبت به جهان اطرافشان فعال‌تر و پویاترند که این موضوع نه‌تنها به خود فرد، بلکه به بهبود وضعیت اجتماعی نیز کمک خواهد کرد.

 

قدرت تخیل را بهبود می‌بخشد

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند مرز آدم‌ها قدرت تخیل‌شان است. جهانی که در کتاب به تصویر کشیده است می‌تواند به قدرت تخیل شما کمک کند و زاویه‌ی دیدتان را نسبت به جهان اطراف‌تان گسترش دهد. این ذهن شماست که مسئول خلق جهان‌تان است، نه چشم‌هایتان.

 

باهوش‌تر خواهید شد

به‌جای این‌که در کلاس‌های مختلف شرکت کنید و هزینه‌ی زیادی بپردازید، کتاب بخوانید. کتاب خواندن یکی از کم‌هزینه‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای افزایش دانش‌تان انجام دهید. در واقع شما در کم‌ترین زمان ممکن بیشترین بهره را خواهید برد. تحقیقات ثابت کرده که افراد کتاب‌خوان نبست به آن‌هایی که وقت خود را صرف مسائل دیگری می‌کنند، دانش بیشتری نسبت به مکان‌ها، چیزها و حتی آدم‌های اطراف‌شان دارند.

 

بر اشتیاق‌تان می‌افزاید

کتاب‌خواندن اطلاعات شما را افزایش می‌دهد، به همین دلیل تمایل‌تان نیز به شرکت در بحث‌های مختلف و اظهار نظرکردن و به‌تبع، دامنه‌ی افرادی که با آن‌ها در ارتباط خواهید بود، بیشتر می‌شود.

 

بر کاهش استرس مؤثر است

تحقیقات نشان می‌دهد که کتاب خواندن بر کاهش استرس بسیار مؤثر است. تنها ۵ دقیقه کتاب خواندن کافی است تا ضربان قلب و تنش فیزیکی‌تان آرام گیرد. بنابراین هر زمانی که احساس استرس و بی‌قراری داشته‌اید، بهتر است که کتابی را به دست بگیرید و بخوانید.

 

حافظه‌ی شما را تقویت می‌کند

تحقیقی ثابت کرده افراد هنگام مطالعه، بیشتر فکر می‌کنند. در واقع کتاب خواندن این فرصت را به افراد می‌دهد تا تمرکز بیشتری بر ذهن خود داشته باشند تا بتوانند آنچه می‌خوانند را درک کنند. اگر بخواهیم مطالعه را با چیزهای دیگری چون تماشای تلویزیون یا گوش‌دادن به رادیو مقایسه کنیم، باید بگوییم که مطالعه فواید بیشتری دارد از این‌رو که ما می‌توانیم هنگام مطالعه مکث و سپس فکر کنیم اما این فرصت را در تماشای تلویزیون نداریم. این کار ذهن شما را فعال‌تر و حافظه‌تان را تقویت می‌کند.

 

خودتان را کشف خواهید کرد

یکی از دانشمندان می‌گوید که ما باید کتاب را آرام، با تمرکز بالا، ذهنی باز و با علاقه بخوانیم. در واقع مطالعه راهی است برای افزایش قوه تخیل، تمرکز و آرام‌کردن دردهایمان. تا زمانی که ما خودمان را کشف نکنیم و به بیانی رگ خواب خودمان را ندانیم، هیچ فایده‌ای برای دیگران نخواهیم داشت. کتاب‌ها این امکان را برایمان فراهم می‌کنند تا تجربه‌هایی را که تا به‌حال نداشته‌ایم، به دست آوریم یا اطلاعاتی را که در زندگی روزمره به کارمان خواهند آمد، کسب کنیم. کتاب‌ها در واقع شخصیت ما را به بهترین شکل ممکن می‌سازند.

 

سرگرم می‌شویم

شاید بسیاری از ما کتاب را نه به‌خاطر اهدافی که در بالا به آن اشاره کرده‌ایم، بلکه تنها برای سرگرمی بخوانیم، اما سرگرمی هم، خود یکی از فواید خوب کتاب‌خواندن است. اگر مطالعه ما را سرگرم نکند، آیا باز هم علاقه‌ای به آن خواهیم داشت؟ در نهایت باید بگوییم که کتاب‌خواندن با تمام فوایدی که در اینجا به‌آن اشاره شده، خیلی بیشتر از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون به ما سود خواهند رساند، پس در انجام آن درنگ نکنید.

 

منبع: برترین‌ها

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>